Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

07-07-2024, 01:43:43

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 874
  • Latest: ratnikznae
Stats
  • Общ брой публикации: 82 683
  • Общ брой теми: 9 817
  • Online today: 210
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 177
Total: 177

177 гости, 0 потребители

разляно кафе по макбук ?

Започната от velibarabeli, 01-06-2009, 00:45:28

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

ksemerdjiev

Разбира се, че се изчаква.Главното предимство на спирта е че бързо се изпарява.По скоро мен ме интересува дали по някакъв начин може да навреди на електрониката която се почиства тъй като си почиствам техниката и аз със спирт.Иначе е ясно, че го правя при изключени уреди и изчаквам минимум час след почистването.
Извинявам се ако размивам темата, но мисля, че информацията е полезна за всички.
Macbook black 2.2Ghz Intel core 2 duo 4 GB DDR2 SDRAM, 160 GB HDD, Intel GMA X3100
iphone 2G 8GB

yamahadrums

  Аре стига с това кафе и тоя макбук! Всеки дава акъл. Ясно е, че трябва да го занесе в сервиз, след като няма опит с отремонтирането на такива аварии. Имам чувството, че ще умувате още 1 месец, докато не навъртите 20 страници по темата.
MacPro 2.66GHz 8Gb RAM Mac OS X 10.7.5, Pro Tools 10.3.3, DIGI 003 Factory, LogicPro 9.1.8,  Tascam FW-1884, Adam A7, Roland TD-20, Yamaha SY-99, Audiotechnica ATH-M50.
iPad Retina 3G+WiFi 128GB White

HQ

Въй,залях си бентлито с лакочистител ...

wess-music

Цитат на: gogzy - 02-06-2009, 08:22:49
Спирта също е електропроводим, и ако не изчакаш хубаво да с
изпари от под чипове и т.н. и го включиш към мрежата може да окъси.

Ето нещото, което направих аз и стана издънката:
след като малкоия заля клавиатурата със спирта, аз я оставих на една кърпа да се "уцежда" над радиатора - (парното работеше средно). На сутрината я почистих много внимателно със сухо памуче, но резултата според мен е в това, че спирта може да е бил доста, второ: той се изпарява, но има и други примеси, освен това дали е чист, кой може да каже... 
Вероятно за фини неща с внимателно пипане и да върши добра работата: ди-джеите работят в задимени помещения и отлаганията са гадно нещо. Сигурно там спирта е най-подходящ, но за това голямо заливане си трябва и "по- на едро" чистене.
Аз оставам сдържан. Нека иде колегата на севиз - по-малко, предпоалгам, ще му струва ремонта, отколкото развръзкат като в ето този виц:

Един звъни по телефона в компютърен сервиз и пита дали може да занесе принтер за ремонт. Отговарят му, че може.
Нашия продължава: а дали не бих могъл и сам да го поправя, ако не е сложно?
Техникът му казва, че може и му дава напътствия "как".
Нашия благодаря и пита уж шеговито: "а шефът Ви знае ли, че давате съвети на клиенти как да си отремонтират нещата и с това, че го ущетявате от към поръчки?".
А техника: "той даже сам го предложи, ащото откакто така процедираме имаме двойно повече клиенти."

От обощението по-горе може да се направи един извод:
ако не си включил компютърчето или не е работило докато е било заляно, след като го почистиш и изсъхне, пак би трябвало да си е наред. Ако ли пък е укъсило по клемите - в сервиза.

Дано нямаш допълнителни ядове. Макът не е само компютър, а и естетическа вещ, която те подканя да рабоиш с удовоствие на нея
Бързодействието и други съпоставки остават на втори план.


velibarabeli

Да кажа какво стана. Работи всичко освен клавиатурата, което при алу си е проблем и то скьп понеже се сменя всичко. Казаха, че са го изчстили ама много мирише на кафе откьм клавишите, но дотам не можели да стигнат и да доизчистят. Взех го да умувам.

Wreck

На unibody-то се сменя целият case ако искаш да смениш kbd, което си е бая работа и пари. Цялата клавиатура ли не бачка или повечето бутони?

Поздрави
An apple a day keeps the doctor away!

velibarabeli

Сякаш всички, тракпада работи. Тьпото е, че преди да го спра и обезбатеря си работеше. Демек е станало след това.
Поздрави

Wreck

Аз на твое място бих го отворил. Внимателно, бавно и систематично ако пипаш, няма какво да преебеш.
Ето линк за разглабяне на MacBook, в който стигат до горният капак с trackpad-а и клавиатурата. Това от Apple го разглеждат като една част и го сменят цялото.
http://www.ifixit.com/Guide/Teardown/MacBook-Unibody/589/1

Ето линк където разглабят до края MacBook Pro. Показано е как все пак може да махнеш клавиатурата от горният case.
http://www.ifixit.com/Guide/Teardown/MacBook-Pro-15-Inch-Unibody/590/4

А ако не се лъжа, бях гледал в Youtube как подменят на MacBook нормална клаяиатура със светеща. Това ако си го намериш и не те лъжа :) също може да ти помогне.

Успех
An apple a day keeps the doctor away!

nikaru

#23
Проблемът е че оствяйки го да изсъхне, дефакто изсъхва течноста между бутоните и под нея, което пречи на контакта между пластините. Важно е при заливане да се махне батерията, лаптопа да се обърна с лице надолу за да се оттича и да се натискат бутоните, така че течността между тях да не засъхне на контактните пластини а отстрани. В продължение на един час трябва да натискаш бутоните, както са с лице надолу, за да проправиш път между засъхналото. Трудоемко е, но така съм спасявал вече няколко клавиатури. Това е наложително за кафетата, колите и другите напитки, които след изсъхването си оставят тънък лепкав филтър, който дефакто парализира клавиатурата.
Възможно е също да е проникнала течност към платките. Ако не те ебе за гаранцията, отвори го, следвайки стъпките от горния линк и почисти с клечка за уши и чиста вода, където има течност и лепка. Остави отворен бука за 24 часа до изсъхването, като го покриеш с  кърпа за да не събират платките прах, в по-хладна стая (за да не чистиш мухъл после). Сглоби и ако не бачка го носи на сервиз за да измерят от къде идва проблема, ако не си следвал нисковолтова техника и нямаш необходимите инструменти.

Не препоръчвам ползването на спирт или други течности, ако не са специални за това, тъй като някои спиртове съдържат и други медицински добавки, които могат да не се отразят добре.

velibarabeli

Wreck, nikaru,

Много благодаря. Отавила сьм го да се проветрява и мисля да се престраша да го отворя. Гаранцията вече не му важи, з' има дат§ик за течност под клавиатурата и според мен със сигурност е реагирал. Не знам какво ще успея да изчистя. И дано не дала на късо някьде (не знам възможно ли е даже).

Айде ще кажа какво е станало

HQ

#25
само за датчици за течност в лаптопите не съм чувал ..  :o
Дали мерят налягане и дълбочина  ;D

joanna

Горчивината от лошото качество остава дълго ,след като е преминало удоволствието от ниската цена!http://all4pdasoft.inventforum.com

麦金塔

Wreck

Цитат на: HQ - 04-06-2009, 11:03:21
само за датчици за течност в лаптопите не съм чувал ..  :o
Дали мерят налягане и дълбочина  ;D
В телефоните са стандарт от години. Така техниците разпознават че си изтървал телефона в тоалетната и т.н. Идеята е, че всеки който си разлее някаква течност върху телефон/лаптоп и апарата му е още в гаранция може да го подмени, пропускайки факта че е падал във вода. В новите unibody MacBooks има повече от един сензори под клавиатурата, които се оцветяват в червено като реагират с вода. Тъпото е, че съм чувал, че във влажни региони порозовяват само от влагата във въздуха. Ходи доказвай после че не си си мокрил телефона, а се е преебал, защото е дефектен.
An apple a day keeps the doctor away!

velibarabeli

Оставих го да съхне и на спрян му натисках клавишите (не е много научно), НО повечето вече работят (не толкова добре колкото преди, но поне има живот), засега щпацията и р-то не захващат винаги. Пак го спрях да съхне. Другата седмица ще проу§а отварянето. Благодаря още веднъж. Пак ще пиша

velibarabeli

Ами да дам последен фийдбек+въпрос отново.

Сега адски бавно стартира и стартира директно в сейф буут по-късничко (след 10ина минути). Изчетох всички хелпове. Рипеърнах permissions и харда с диск ютилитито (толкова знам да правя) и рестартирах.  Селектнах и Start-up disk. Единствено не съм го репървала, защото сам си каза, че е ОК. Все още се бави при включване и тръгва по същия начин. От изчетеното ( и след трудно определяне за какъв цвят иде реч на монитора, но мисля, че е сив или бял) стигнах до извода, че най-вероятно детеква някакьв проблем с нещо по хардуеъра и затова дава такава реакция. Въпросът е има ли как да разбера? Освен да съхне друго не съм правила, а почти всички клавиши работят (без К и Р засега).