Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

30-06-2024, 21:38:59

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 875
  • Latest: ltaletwcbd
Stats
  • Общ брой публикации: 82 678
  • Общ брой теми: 9 817
  • Online today: 174
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 99
Total: 99

99 гости, 0 потребители

Петиция към Apple !

Започната от shaman, 15-02-2011, 14:14:16

« назад - напред »

0 Потребители и 2 гости преглеждат тази тема.

shaman

Цитат на: pravdo - 16-02-2011, 14:53:10
Навремето имаше локализиран Мак ОС. Нека по-дъртите като мен, които го помнят да
споделят опита си. Моят вече го описах по-горе.



Аз по принцип предпочитам да работя на английски.
Обаче...
Локализацията на MacOS (до 9-та версия) беше направена толкова кадърно и толкова добре, че тогава (навремето) не ми правеше впечатление и не съм имал никакви затруднения... даже напротив - беше ми приятно да работя на Български !

iLili

Първият ми компютър PowerBook 520 беше с две OS 7.5 английски и български - мисля, че ако нямаше български - днес нямаше да съм в този форум. Обръщах ту едната ту другата система, докато науча кое какво е. Повярвайте - това е невероятно улеснение за възрастен човек, нямащ представа нито от компютри, нито от английски език.
MacBook Air Retina, 13-inch, Hack, MacBook Pro,iBook, iPod, iPhone11, Power Macintosh и т.н.

waser

#17
Напълно подкрепям angelo...
Светът засега върви към двуезичен модел - майчин плюс английски. Хардуерът на хомо сапиенс е с достатъчен капацитет за да поеме 2 равностойни езика.

Това дали и колко добре знаем английски (или друг "модерен" език) въобще не значи да забравим или да окипазяваме собствения си.
Преди "демокрацията" немалка част не само от дървените философи, а и от интелигентните хора залиташе по прекомерна употреба на чуждици.
Вместо вдъхновение - инспирация, вместо олицетворение/въплъщение - персонификация и т.н. ... само и само да не вземе да си помисли някой, че миризмата на хубав одеколон прикрива някоя и друга "еко"-миризма...  ;D
Ако за немалка част от младото поколение подобни като горните бълг. думи миришат на нафталин, то за мен излишната употреба на чуждици (и главно евтини американизми) не само мирише, а направо смърди на национален комплекс, духовна нищета и папагалщина.  :-[
Светлината в тунела е: както употребата на 4 и 6 за "ч" и "ш" попремина след въвеждането на бг. език при мобилните, така се надявам и Груйчо и Пенка да престанат да се фукат с 50-те английски думи в речника си.
::)
Накратко - аз съм за това да има и български вариант.
Вярвам ще го преведат по-добре от този на "прозореца".
PB G4 17'' PPC, 1 GHz, OS X 10.5.8, 2 GB, 320 GB
Qosmio X 875

pravdo

За да разведря малко спора, прилагам пример от речника, как би изглеждала
думата bookmarks в една локализирана система:

bookmark
['bukma:k(ə)]
n лента от плат/кожа и пр. за отбелязване докъде е стигнал човек в книга, която чете

За мен спорът е безмислен и дори вреден, ако го водим през амбразурите на
национална (това на български винаги означава "накърнена") гордост или сравняване на
езици и/или недай боже национални идентичности.

Езикът на един компютър не е нито езикът на Шекспир нито на Димчо Дебелянов,
освен ако единствената литература която четете не е операционната ви система.
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

vaskog

И компютрите, и телефоните ми (а и телевизорите даже) винаги са били на английски. Но наистина подкрепям идеята за български интерфейс, защото той улеснява много тези, които не разбират английски език.

На всички познати, на които инсталирам ОС обяснявам че "компютърният език" е английски и е по-добре да научат 50 - 100 английски компютърни термина, отколкото утре като седнат на нечия чужда машина, да не могат да си свършат работа, защото не е на български. И въпреки убедителните ми аргументи много хора си искат българския интерфейс. Като им го инсталирам и ми олеква - престават да питат по телефона за елементарни неща и доста добре успяват да си администрират машините.

Моето мнение е, че трябва да има и за трите операционни системи български интерфейс, пък който иска да си го ползва.

В края на краищата, кой е казал че като не знаеш английски, не трябва да сядаш на компютър?!
MAKE the Force be with You!!!

Mac OS X 10.10.5 Retail
Winbows 7,
Intel® Xeon® Processor E5450,
GA-G41MT- ES2L, 4GB DDR3 1066,
Nvidia GeForce 8500 GT 512MB,
80 GiB SATA II, 320 GiB SATA II,
500 GiB SATA II, NEC ND-3540A.

pravdo

А, програмите им на какъв език са?
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

angelvn

Вградените - локализирани, т.е. повечето от програмите, които би ползвал редовия потребител. Понеже повечето знаят, че Интернета е синьото Е (в света на прозорците). Пък и повечето си имат версии за съответните езици.

Интересно как в една Турция (вярно, че са в пъти повече от нас като население) всичко що е софтуер се локализира.
Защо според вас и в Китай излезе закон, според който се забранява изпозлването на изпозлването на чужди езици? Отговора е прост - искат езика им да се запази чист.
Ще се потретя сигурно, ама ... Важно е на човек да му се предоставя избор. Така че всеки да може да си прецени, кое да използва. Аз съм за избора. Нека да има и локализация на бушменски. Докато го има бутона Customize при инсталацията на Mac OS X - всичко е наред. ;)
UI designer and developer

konstant

 О неразумни юзъре-поради що се срамиш да ползваш български! ;D Сега сериозно-мисля, че имено проява на ниско самочувствеи и национален комплекс е, да не се иска превод! Представете си едни американци да ги накараш, някаква специфична програма на друг език да я учат? Дали изобщо ще и обърнат внимание!?

HQ

Защото,Анжело, Турците са най-големите националисти които съм виждал с най-силната икономика в радиус от 2000 километра (е,Руснаците са по-големи,но те са монархия), а пък Китай е комунизъм,така че ако искат и на санскритски ще пишат или ще ги разстрелят - все тая.

Абе нека има езици,да има работа и за monolingual.

wess-music

Ето моите тези защо "ДА" на петицията:

01.
Приемайки да сме в този форум, сме се съгласили да пишем на български.
Помня, че първия ми пост беше на "маймуница" тъй като позлвах ПЦ за интернет (работиния си компютър не смеех да го вържа в мрежата поне 3-4 години),
и неколцина съфорумци ме помолиха да си редактирам писанията. Признавам, липсваше Кредора, но това въобще не е нито тема или упрек към момента.

02.
На ПЦ кирилица не позлвах, пък да не говорим да го инстална на БГ, заради програми, които губеха т.нар. умлаути (¨ ü ä ö и ред други).
С ОС-а нещата са в положителния смисъл на думата "различни".
В темата "Дано не е така" постнах известната на голяма част от нас реч на Стиви пред Станфорд.
В нея се разкрива, какт този човек е посветил любовта си освен на тържеството на ума във всичките му форми, но и на красотата , калиграфията, шрифтовете.
В друго свое интервю той забива в десятката проблема на М$ като "липса на вкус".

03.
ОС-а изглежда еднакво добре на английкси или на немски (на който също го позлвам).
Какво би било на български, нима по-зле?
Аз работих на МАК от 1992 до 2003 и се врънах на ОС отново от 2009 насам.
Какато други споменават и ги подкрепям исхождайки от личните си наблюдения от тогава, взики менюта изглеждаха много добре и пълносмислено на Български.
Разбира се, това, човек да научи тези 50-100 команди или менюта на английски като аболютно задължителни е без коментар.
Нашият език ни е скъп, но не е в листата на онези, които цял свят или по-голямата част от него позлват. Тогава аргумента "какво става ако "кацнеш" на сметало на английски?" има смисъла си, но като аргумент "против" е недостатъчно.
За всеки от нас недвусмислено е разбирането в подхода към това, че софтуера, ОС-ите, иначе казано "езика на компютрите" както някой го нарече, е на английски.

Вярно, че английският е "лицемерен" (пишеш едно, четеш друго, а мислиш за няколко значения в редица случаи), но удобен поради липсата на родове и падежни форми, с изключение на притежателната.

Искам да уверя скептиците, (а резервите им ги разбирам –  прозитичащи от смешките на Гугъл преводача или Вин-а на БГ) че един ОС на БГ не би имал нищо общо с ВИН на БГ, или поне докато Стиви е жив.

mlambov

Аз също съм ОК за локализация.
За нас не е проблем да е на английски, защото го разбираме, но има редица възрастни хора, както и много учители, които не го разбират добре и за тях една кирилизирана версия би била много по-достъпна и разбираема.
Един пример - и учителите и държаваната администрация ползват компютри с БГ кирилизирана езикова версия на М$ Windows и  Office.

foctobar

ЗА локализация. Нека има, това за много хора означава по-лесно и приятно ползване на компютър, или даже ползване изобщо. Нали идеята на Apple беше всеки да може да ползва компютър, лесно и удобно?
Ползвал съм навремето OS7 на български, и беше супер! Всъщност това ми бяха първите срещи с компютър. За свикналите с английски интерфейс е трудно да ползват локализиран, но той преводът не е направен за тях!

G3

Ползвам Mac OS от 2004та и то винаги на английски , но тьй като го владея , това че OS-а не е на майчиният ми език вьобще не ме притеснява. Само че на майка ми например и е трудно (както и на много други хора) , защото не разбира английски толкова добре , особено някои термини свьрзани сьс системата. Плюс това винаги ми е било гадно като инсталирам нещо (било то цяла нова ОС или просто някоя програма) и в диалоговата кутийка "language" видя десетки езици , но не и моя. Винаги си мисля "е хич не е честно така - как може да има азербайджанси , но не и бьлгарски. При положение , че бьлгарският е официален европейски език". Нека го има бьлгарският пьк дори аз да не го ползвам , както се казва - "за всеки влак си има пьтници". Пьк и признайте си - няма ли да се почувствате по уважавани , по значими ако щете , ако видите следното: Terms of agreement , language: бьлгарски  ;)
най-добрият приятел на човека е MACа...!

pravdo

Ами не, поне не така както си го написал ти, бЬлгарски с Ь вместо с Ъ :-)
iMac 21.5", 2.7 Ghz Quad-Core i5, 1TB HDD, 12 GB RAM, AMD Radeon HD 6770M- 512MB
iPhone 4G
Macbook Pro, 2.26, 13" Late 2009 (на жена ми)
Macbook Pro, 2.4, 13", i5, 2011, лично мой

uah

Откакто ползвам компютър съм водил разговори с приятели, в които съм против българските интерфейси. Обаче попълних петицията, защото подкрепям идеята. От една година родителите ми ползват компютър и за всяко едно прозорче ме викат да ме питат какво пише. Вярно, не ползват МАК, но аз не го попълвам заради родителите си, а защото има и други като тях.
Нямам нищо против правото на избор.