Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

02-07-2024, 17:14:19

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 876
  • Latest: ratnikznae
Stats
  • Общ брой публикации: 82 682
  • Общ брой теми: 9 817
  • Online today: 179
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 123
Total: 123

123 гости, 0 потребители

Backblaze Review - remote backup software

Започната от radosslav, 10-02-2011, 11:48:48

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

radosslav

Привет. За пръв път ще си позволя, да пиша ревю и да препоръчам даден Платен продукт, тъй като смятам за редно, както има черни списъци и си помагаме да се предпазим от грешен избор и измамници, така е и редно да препоръчаме продукт от който Наистина сме доволни.

Така- става въпрос за онлайн услуга предоставяща отдалечен backup. Към момента имам външен диск / USB 2.0  / където правя бекъп всяка седмица по веднъж. В последните месеци обаче дейността, с която се занимавам взе да става изключително критична и се замислих, какво ще стане ако поради някакви причина изгубя информацията си както на диска така и на външния бекъп / стане пожар, откраднат го, фейлне и прочие /.

Разтърсих се и общо близо седмица всеки ден по 1-2 часа съм чел отзиви, свалял програми и тествал, като най-вече искам да ви спестя този процес- на пазара има 6-7 подобни услуги, като Единствената която предлага оптимално съотношение Надежност/Скорост на трансфер/Неограничено дисково пространство/Цена е Backblaze.com .

Единствената програма, която е лека като перце, осигурява относително добра скорост- началният си бекъп направих при средно 5GB на денонощие трансвфер до дейта центъра им в USA, което на Пръв поглед е чудовищно бавно, но ако се задълбочим ще видим че не е така.

Първо- този външен бекъп ми трябва едва ли не за крайно подсигуряване, ако все пак изгубя диска си както и външния бекъп, който имам тук локално- една Последна гранична линия, която в критичен момент да те защити от Пълна загуба на информацията ти.

Второ- имате възможност по ваша преценка да изключвате файлове или директории, които смятате за ненужни за бекъп- така примерно може да запазите снимките си, но колекцията от 2ТВ филми примерно да счетете за ненужно.

Трето- ако си мислите че тази скорост е бавна пробвайте мози или краш план, като вторите освен че ви крашват машината изрично са и написали, че след първите 200GB трансфер преминават към скорости от сорта на 100kbps... Тези два софтуера при теста ми просто сринаха системата, чакал съм 15-20 минути и те реднерират и създават списък с файлове- да дейност която е нормално да затормозява дисковия масив, но при backblaze нещата са в пъти по-добре.

Четвърто- може би трябва да отбележа че цената е $5 на месец за Неограничено дисково пространство, а ако предплатите за 2г цената пада на $3.95 и лично за мен преспективата да имаш "безсмъртен/клониран" компютър за 6-7лв на месец е много добро предложение.

Програмата е абсолютно автоматична, работи на фонов режим и веднъж настроена прави проверка на новите или редактираните файлове и качва само тях. Също така ако имате дублирани файлове те се кечват Веднъж, но при рестор се възстановяват на всички места където са били при backup процеса. Самият трансфер до дейта центъра е криптиран, като при желание може да ползвате ваша двойка публичен/частен ключ.

Честно казано съм очарован и това е една от най-добрите и удачни мои покупки  напоследък. Програмата има 15 дневен trial период, при който не сте ограничени по никакъв начин откъм функционалност и може да тествате и симулирате целият процес, а също и да ресторнете, за да си прецените дали преминаването към платен план ви удовлетворява.

Разбрах, че в следващите няколко месеца предстои ъпдейт на cronjob скрипта при тях и това ще увеличи скоростта в рамките на до 2 пъти спрямо сегашната, също така ако разгледате блога на компанията ще видите, кои хора стоят зад проектирането на технологията, както и доста интересни подробности относно бизнес модела им- цената на 1GB пада средно с 4% месечно и поради тази причина съм склонен да вярвам, че наистина ще запазят такава ниска цена за Неограничено пространство и за напред, без значение колко TB използвате.

Та това е- честно казано да ми плащаха, нямаше да ги похваля толкова, но истината е че услугата е фантастична и за моите нужди за redundancy, disaster recovery and backup е просто идеална. Надявам съм да е полезна и на вас.