Welcome to Форум на приятелите на Apple. Please login or sign up.

07-07-2024, 01:27:59

Login with username, password and session length

Shoutbox


Потребители
  • Общ брой потребители: 7 874
  • Latest: ratnikznae
Stats
  • Общ брой публикации: 82 683
  • Общ брой теми: 9 817
  • Online today: 210
  • Online ever: 774
  • (14-05-2024, 04:09:55)
Онлайн потребители
Users: 0
Guests: 170
Total: 170

170 гости, 0 потребители

Прехвърляне на OS на SSD

Започната от papalin4o, 22-01-2014, 21:46:52

« назад - напред »

0 Потребители и 1 гост преглеждат тази тема.

papalin4o

Здравейте.
След няколко дни ще ми дойде SSD-то и искам да бъда подготвен.
Мисля, да го сложа на мястото на сегашният хард, а него ще го сложа на мястото на записвачката.
Въпросът ми е, как най-лесно да прехвъля OS и апликациите на SSD, а на харда да си останат другите неща без да се губят?
Надявам се, че съм обяснил какво точно искам да направя.
Лаптопа е MacBook Pro.
Благодаря Ви!

thebrainless

migration assistant? 100% има други елегантни начини, но ова ми хрумна първо.
Stay hungry. Stay foolish.

papalin4o

Тази програма не е ли само между два компютъра да се прехвърлят?

Освен да кача всичко на един външен хард, после да форматирам харда на Мак-а и след това да почна да слагам всичко на ново на SSD и на харда.

shaman


atirage

#4
CCCloner едно време можеше да се ползва безплатно (беше donationware). От едно известно време е платен и на мен ми се струва скъп. Имаше безплатен и лесен начин това да се направи със системния софтуеър - DiskUtility чрез Restore. Интересно защо, от едно известно време Apple прецакаха нещо и последните пъти когато съм опитвал ми даваше някакви грешки. Търсих вариант да избегна грешките и да пробвам да го направя в терминал, но се отказах и затова го правех на стари машини със стари версии на MacOS респективно DiskUtility.
iBook G3 Clamshell SE XGA
iMac G3 350 swaped 500 16Mb FlashCard16Gb
iMac G3 350 clocked 400 ATX LCD
iMac G4 20" 32GB SSD iSight Apple Pro Speakers
eMac G4
PowerBook G3 500 B&W
PowerBook G4 Ti 1Ghz 120GB OWC SSD
PowerMac G5 Quad
MacBook Late2006 Mavericks
MBP 2009
iMac 2012 2.7GHz 250G SSD

Wizi

Най-чистият начин е с Disk utility да клонираш диска към SSD-то. Тогава всичко се запазва абсолютно идентично, системата така и не разбира какво точно си и причинил.

За съжаление няма да се получи поради тънкия момент, че предполагам харда ти е с капацитет по-голям от SSD-то. Тогава Disk Utility-то се ушашква и без значение колко гигабайти информация искаш да клонираш то винаги ще ти реве, че че в дестинацията нямаш достатъчно пространство.

Моите предложения са в два варианта:
- да вземеш един външен диск, да пуснеш Time Machine да копира всичко на него и след това да възстановиш информацията обратно на SSDто правейки това като само стартираш инсталацията на желания от теб Mac OS X - още в самото начало на процеса имаш опция да върнеш TIme Machine backup вместо да правиш инсталация
- да пуснеш нова чиста инсталация в/у SSD-то и да я завършиш при което един от последните въпроси, които ще ти бъдат зададени е от къде да си дръпне евентуално бекъп. Ще имаш опция друг хард диск, посочваш му харда, който така или иначе по това време вече ще кротува на мястото на CD-ROM-а, ще си издърпа всичко от него и готово.

Което от двете си избереш, второто със сигурност ще е по-бързо, защото няма веднъж да чакаш някъде тепърва да се бекъпва всичко и второ защото връзката обратно като наливаш информация ще тече SATA->SATA, а не USB->SATA.

Успех!
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

papalin4o

Wizi, много си прав, че SSDто няма да е 500ГБ /колкото е харда/ :)
Затова когато дойде ще пробвам по някой от твоите начини и ако нещо не ми е ясно ще пиша на ЛС, надявам се, че нямаш нищо против :)
Благодаря Ви.

Wizi

Още едно предполжение:

- правиш бекъп на друг външен хард диск (USB), слагаш харда на мястото на оптичното, мяташ SSD-то на мястото на харда. Пускаш инсталация на 10.8 или 10.8 (надолу не става) и още в самото начало генерираш Fusion Drive чрез помощта на 3-4 команти на терминала. След което инсталацията вече ще вижда един, а не два отделни диска с обем сборен на харда + SSD-то. Не пускаш инсталация, а даваш да върне обратно Time Machine бекъпа от допълнителния хард, който си използвал за целта. Отиваш някъде да пиеш 2-3 часа кафе докато всичко се претака обратно и си готов.

Предимството би било, че няма да виждаш два диска, а само един. Ще се възползваш на 100% само от скоростта на SSD-то докато не го запълниш него и започне да "прелива" на хард диска или не записваш единични файлове по-големи от 4GB - в този случай автоматично Mac OS X ще ги съхранява на HDD-то. Абсолютно всичко е прозрачно за теб по отношение на това кое къде отива, а за теб остава предимството на повече дисково пространство + бързината на SSD-то. Операционната система и програмите ВИНАГИ ще бъдат записвани само на SSD-то. Ако решиш да правиш Boot camp партишън ВИНАГИ ще бъде разположен единствено в/у хард диска.

Аз лично след 4 броя генерирани Fusion Drive на различни машини смятам технологията за перфектна при ежедневна работа. Единствено напреднали потребители, които изрично искат сами да местят конкретни неща да седят на хард диска и други на SSD-то биха предпочели да не съзрават FD.

Друг тънък момент е, че ако SSD-то или харда се счупят губиш безвъзвратно всичко и разчиташ на бекъпи (Time Machine?) за възстановяване, но това е абсолютно идентично като положение и когато ползваш само SSD. Неприятното при тях е, че изчезват в миг и завинаги, а един хард диск има период на тракане, зацикляне, което евентуално може да се улови и спаси информация преждевременно.

Ако мога да ти бъда полезен с нещо просто ми драсни. С удоволствие ще асистирам до колкото ми позволяват знанията и възможностите.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

thebrainless

Относно migration assistant (дефаутна програмка в OSX), слагаш си дисковете както искаш, инсталираш същата OS или по-висока, накрая с migration assistant даваш да ти прехвърли сетъпа и програмите от стария диск има няколко варианта които ти се предлагат. След което, триеш от харда "старата" OS.
Wizi ти предлага също много добър вариант.
Stay hungry. Stay foolish.

Wizi

Реално погледнато момента, който споменах където правиш чиста инсталация и някъде в последния ти предлага да прехвърлиш нещо от съществуващ бекъп - това е точно същия Migration Assistant, който thebrainless ти спомена. Просто на по-ранен етап ти се явява, иначе след това ръчно си го извикваш.

И хубавото е, че може да погледне просто закачен хард диск със стара инсталация на Mac OS X от където сам си разпознава потребителските профили, програми, настройки - всичко.
MacBook Pro 14" M1 Pro 10 CPU/16 GPU/32GB RAM/512GB SSD

Petar Jamby

Аз направих процедурата така, сложих ССД-то във външна кутия, инсталирах МЛ. След като се убедих че всичко работи, го монтирах вътрешно.
След това от Time Machine дадох да използва съхранения акаунт за новата инсталация и ресторнах.
Тъй като външната кутийка е USB 3 всичко мина доста бързо. Вече 6+ месеца всичко работи без проблем.
MacBook Pro 15" 2017
Iphone XR